Tureckie Malediwy? Jezioro Salda - wycieczka - Malediwy wakacje

Tureckie Malediwy? Jezioro Salda nazywane jest niekiedy „tureckimi Malediwami”. Wycieczka, hotel tutaj. Galeria a wideo.

Regiony / Przed podróżą / Wycieczki, plaże i wyspy

Tureckie Malediwy? Jezioro Salda - wycieczka - Malediwy wakacje

Tureckie Malediwy

Jezioro Salda to naturalne słodkowodne jezioro znajdujące się w pobliżu miasta Burdur w Turcji. To miejsce zyskało ostatnio na popularności ze względu na swoje niezwykłe piękno przyrodnicze i krajobrazowe.

Jezioro Salda słynie z niebiesko-zielonej wody o wyjątkowej przejrzystości oraz białych plaż i skał wapiennych, które przypominają niektóre fragmenty wybrzeża Malediwów. Również z powodu wyglądu i kolorystyki wody oraz plaż, Jezioro Salda nazywane jest niekiedy „tureckimi Malediwami”.

Mimo pewnych podobieństw do krajobrazu Malediwów, warto zauważyć, że Jezioro Salda jest miejscem bardziej kontynentalnym, znajdującym się wewnątrz lądu, natomiast Malediwy to archipelag wysp na Oceanie Indyjskim. Niemniej jednak, Jezioro Salda przyciąga turystów swoją wyjątkową urodą, możliwościami rekreacyjnymi i możliwością zrelaksowania się nad jego brzegami.

Jezioro Salda czy można się kąpać?

jezioro salda

Tak, w Jeziorze Salda można się kąpać. Jezioro słynie z niezwykle przejrzystej wody i pięknych plaż, co sprawia, że jest atrakcyjnym miejscem do kąpieli i relaksu. Woda w jeziorze jest zazwyczaj dość chłodna, ponieważ pochodzi głównie z topniejącego śniegu i lodowców. Jednakże, ze względu na swoją wyjątkową przejrzystość i naturalne piękno, Jezioro Salda jest coraz bardziej popularne wśród turystów szukających przyjemnego miejsca do kąpieli oraz cieszenia się urodą otaczającego krajobrazu. Warto jednak pamiętać o poszanowaniu środowiska naturalnego i stosować się do ewentualnych wskazówek lub zaleceń dotyczących zachowania czy ochrony jeziora.

Galeria

Mapa

Wideo

Jezioro Salda Wikipedia

Burdur – słone jezioro (Salda) znajdujące się na terenie prowincji Burdur i Isparta w południowo-zachodniej Turcji. W 1994 roku zostało objęte konwencją ramsarską.

Nazwa jeziora pochodzi od miasta Burdur. Jest częścią tureckiej Krainy Jezior – Göller Bölgesi. Zbiornik pochodzenia tektonicznego jest otoczony górami Taurus i ma powierzchnię km² oraz maksymalną głębokość około metrów. Średnia głębokość jeziora wynosi metry. Jezioro jest zasilane przez deszcze, stałe i sezonowe rzeki oraz wody gruntowe. Poziom wody waha się przez cały rok. Jezioro Burdur jest również ważnym mokradłowym terenem lęgowym dla wielu gatunków ptaków i w 1994 roku zostało objęte konwencją ramsarską.

Brzeg jeziora otoczony jest terenami rolniczymi. Produkcja obejmuje zboża, winogrona, owoce, warzywa, migdały, buraki cukrowe oraz plantacje róż. Flora i fauna

Wśród gatunków ptaków lęgowych występuje tu zagrożona wyginięciem sterniczka zwyczajna. Liczba gatunków ptaków na tym obszarze spadła w ostatnich latach. Można tu zaobserwować: cyraneczkę zwyczajną, świstuna zwyczajnego, głowienkę zwyczajną, łabędzia czarnodziobego, łyskę zwyczajną, hełmiatkę zwyczajną i perkoza zausznika. Zimą można spotkać świergotka polnego, kulona, kurhannika, bociana białego, pelikana różowego, flaminga różowego, warzęchę zwyczajną i czajkę szponiastą. Aby ułatwić obserwację, w pobliżu jeziora zbudowano wieże widokowe do obserwacji ptaków.

Jezioro Burdur i zasilające je rzeki i strumienie są bogate w ryby. Występują tu endemiczne gatunki Aphanius sureyanus, Cobitis turcica i Pseudophoxinus meandri. Ważnym zagrożonym i zanikającym gatunkiem motyli na tym obszarze jest modraszek aleksis.

Wysychanie jeziora

W ciągu ostatnich lat jezioro straciło 1/3 wody i 80% źródeł, które go zasilały. Pierwszy pomiar poziomu wody w jeziorze przeprowadzono w 1959 roku i wynosił on m n.p.m., w 1970 było m (najwyższy odnotowany poziom wody), a w 2015 – m. To niejedyny taki zbiornik, którego powierzchnia zmniejszyła się w ciągu ostatnich lat. Inne jeziora w środkowej Anatolii również tego doświadczają.

Tureckie Malediwy

Regiony

Atol Raa

Atol Raa

Atol Raa oferuje niesamowite krajobrazy, błogie plaże i fascynujące rafy koralowe. Jeśli marzysz o rajskich wakacjach na Malediwach, Atol Raa może być doskonałym miejscem do spełnienia tych marzeń.

Male

Male

Male to stolica Malediwów. Jest to największa wyspa na archipelagu i pełni funkcję administracyjną, polityczną i ekonomiczną kraju.

Atol Lhaviyani

Atol Lhaviyani

Atol Lhaviyani to miejsce o urokliwej atmosferze i malowniczych krajobrazach, które zapewniają wspaniałe doświadczenia na Malediwach.

Atol Baa

Atol Baa

Atol Baa to miejsce o unikalnej przyrodzie i ekosystemie, które przyciąga miłośników przyrody i nurkowania.

Atol Ari

Atol Ari

Atol Ari jest jednym z najbardziej znanych i popularnych miejsc na Malediwach.

Atol Addu

Atol Addu

Atol Addu, znany również jako Seenu Atol, jest najpołudniowszym atolem na Malediwach. To unikalne miejsce o pięknej przyrodzie i fascynującej historii.

Urlop z Pragi

Ellaidhoo Maldives By Cinnamon

Atol Ari, Maledivy
18.7.-23.7.2024
Plná penze
35 023 Kč

Doprava: Letecky (Praha)

Kihaa Maldives

28.7.-6.8.2024
Snídaně
80 290 Kč

Doprava: Letecky (Praha)

Naladhu Maldives

Jižní Atol Male, Maledivy
28.7.-6.8.2024
Plná penze
211 800 Kč

Doprava: Letecky (Praha, Vídeň)

One & Only Reethi Rah

Severní Atol Male, Maledivy
1.8.-10.8.2024
Snídaně
226 800 Kč

Doprava: Letecky (Praha, Vídeň)

Wycieczki, plaże i wyspy

Za snorkeling do pobliskich koralowców zapłacimy ok. 25 USD, sprzęt do snorkelingu można wypożyczyć za 15 USD, wędkowanie będzie kosztować 30-50 USD w zależności od pory dnia, wycieczki na pobliskie wyspy kosztują ok. 30 USD. Możesz cieszyć się wycieczką łodzią podwodną za 100 USD.

Cocoa Island

Cocoa Island

Cocoa Island, luksusowa kryjówka na południowym Atolu Male. Wyspa, zwana też Makunufushi słynie z cukrowych plaż i krystalicznie czystej wody. Żywe rafy koralowe - najlepiej doświadczyć w wyprawa nurkowa.

Co robić na Malediwach? Wideo jest warte tysiąca słów

Gniazdka elektryczne na Malediwach

Na Malediwach standardem są gniazdka brytyjskie, z napięciem w sieci 220 V oraz częstotliwością – 50 Hz. Przejściówka może być potrzebna

Landaa Giraavaru

Landaa Giraavaru

Jedna z najbardziej poszukiwanych prywatnych wysp na Malediwach. Odwiedzający znajdą długą mierzeję rozciągającą się do lazurowe wody. Plaże, które tworzą tę rajską wyspę, to naturalna dzicz Rezerwatu Biosfery UNESCO. Co gorsza, w wodzie żyją manty i żółwie morskie.

Baros

Baros

Plaże na wyspie Baros są nieskazitelne, otoczone czystą wodą i rafą koralową, która zapewnia fantastyczne wrażenia wymiar do niepowtarzalnych widoków na krystalicznie czyste morze.

Nurkowanie na wyspie Vilingili

Nurkowanie na wyspie Vilingili

Jedną z najpiękniejszych wycieczek, za które można zapłacić w mieście Male, jest wycieczka łodzią na wyspę Vilingili z snorkelingiem wzdłuż rafy.

Reethi Rah

Reethi Rah

Najbardziej odległe plaże na Malediwach znajdują się w Reethi Rah. Reethi Rah ma też swoją strefę czasową – godzinę przed Male – i dzięki temu może poszczycić się najpiękniejszymi zachody słońca na Malediwach.

Veligandu Island

Veligandu Island

Miękki piasek, wille nad wodą i ciągnące się jak okiem sięgnąć wydmy – to właśnie czeka na Ciebie na wyspie Veligandu. Tutejsza plaża jest otwarta tylko dla gości przeznaczonego wyłącznie dla dorosłych ośrodka Veligandu Island Resort & Spa. Dodatkowo jest na tyle przestronny, że każdy gość poczuje się jak na prywatnej plaży.

nurkowanie

Nurkowanie

Malediwy oferują doskonałą widzialność pod wodą, która może wynosić nawet kilkadziesiąt metrów, dzięki czemu można podziwiać podwodny świat w całej swojej okazałości.

Bilety lotnicze

logo Pelikán

Najtańsze bilety możesz kupić przez Pelikan.cz
Średnia cena bezpośrednich lotów do Male wynosi 4200zł
Najlepiej z Monachium, cena to około 2 800 zł
Najlepszą ofertę na loty na Malediwy, z której korzystałem, to Wiedeń - Abu Zabi - Malediwy za 1600 zł

Z jakim biurem podróży polecieć?

Rainbow

Biuro podróży Rainbow Tours znane jest na rynku touroperatorów od 1990 roku. Jeden z największych i najaktywniejszych usługodawców w branży turystycznej w Polsce. Od 32 lat udaje nam się pokazać wszystkim miłośnikom podróży prawdziwe oblicze Europy i świata. Od 9 października 2007 roku są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Rainbow jest również członkiem Polskiej Izby Turystyki, która jest ogólnopolską organizacją samorządu gospodarczego branży turystycznej. Najsilniejszą i najważniejszą stroną firmy są ludzie – przewodnicy i delegaci należą do najlepszych na rynku.

Exim Tours

Exim Tours organizuje dla Państwa wakacje od 1993 roku. Exim Tours działa nie tylko w Polsce, ale także w Czechach, Słowacji, na Węgrzech i w Rumunii. Od 2011 roku Exim jest częścią DER Touristik a.s. – największych środkowoeuropejskich grup w branży turystycznej.

Itaka

Itaka powstała w 1989 roku w Opolu i od 2012 roku jest numerem jeden wśród biur podróży w Polsce. Itaka jako pierwsza zaoferowała kraje, których polscy touroperatorzy nigdy wcześniej nie oferowali. Itaka ponad 170 markowych sklepów.

Sun&Fun

Oferta z niską zaliczką – teraz płacisz tylko 20%, a resztę dopiero 30 dni przed wyjazdem.

Sun&Fun Holidaysdziała na polskim rynku od ponad 17 lat. Są jednym z największych organizatorów zagranicznej turystyki wyjazdowej. Od 2017 roku jest nowym właścicielem Blue Style Polska. Sun&Fun to efekt fuzji kapitałowej Blue Style Czech Republic i największej egipskiej sieci hotelowej SunRise.

Coral Travel

Zmiana rezerwacji GRATIS (do 31 dni przed wyjazdem, 1 raz, możesz zmienić m.in.: termin, hotel lub kierunek na inną ofertę z sezonu LATO 2023) i tylko 15% zaliczki, a za odwołanie wycieczki do 30 dni przed wyjazdem płacisz tylko 15% ceny wycieczki.

CORAL TRAVEL jest jednym z czterech największych touroperatorów w Polsce. Powstała w 1999 roku. Pod obecną marką działa od momentu połączenia na polskim rynku dwóch marek grupy OTI Holding: Wezyr Holidays i Coral Travel Poland. To połączenie 15-letniego doświadczenia Wezyr Holidays na lokalnym rynku polskim z międzynarodową wiedzą i siłą Coral Travel Poland. Synergia rozwoju i działań zintegrowanych pod wspólną marką oznacza szereg korzyści dla klientów, przede wszystkim bogatszą ofertę.

Top resort / hotel

sun island resort / paradise island / soneva jani / conrad maldives rangali island / kandima / ayada / cinnamon / fihalhohi island resort / oblu / royal island resort / cocoon / joali / pullman / riu atoll / cora cora / diamonds thudufushi / eriyadu island resort / holiday island / olhuveli / ozen / you and me / adaaran club rannalhi / adaaran select hudhuran fushi / adaaran select meedhupparu / anantara / cocoa island / constance halaveli / dreamland / embudu village / finolhu / riu / conrad hotel / hard rock / hilton / movenpick / one and only / the standard / club med / four seasons / robinson

Malediwy

Ostatnie komentarze

Malediwy wakacje Víťa pisze dla ciebie - info@dovia.cz Oficjalna strona internetowa Malediwów: https://visitmaldives.com/en Seszele, Bora‑Bora, Mauritius, Sri Lanka